Cholesterol nie-hdl niski – interpretacja wyników

Pobierz

Normy laboratoryjne to nie wszystko i warto, żeby każdy sam mógł mniej więcej wiedzieć, o czym świadczą jego wyniki.. Nie-HDL cholesterol jest parametrem, który wylicza się z różnicy stężeń cholesterolu (TC) całkowitego i HD nie HDL = TC - HDL Nie-HDL cholesterol odzwierciedla poziom wszystkich tych cząstek lipidów, które biorą udział w procesie miażdżycowym i mogą się odkładać w blaszce miażdżycowej.Nie-HDL-C poniżej 160 mg/dl (4,14 mmol/l) u osób z co najmniej dwoma czynnikami ryzyka* (umiarkowane ryzyko choroby niedokrwiennej serca) Nie-HDL-C poniżej 190 mg/dl (4,91 mmol/l) u osób z jednym lub bez czynników ryzyka* (niskie ryzyko choroby niedokrwiennej serca) Wysokie: nie-HDL-C 190-219 mg/dL (4,9 - 5,7 mmol/L)Stężenia zalecane cholesterolu LDL i nie-HDL stanowią cele terapeutyczne, których osiągnięcie wiąże się z określonym zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.. Są to ogólne normy przyjęte dla dorosłej, zdrowej osoby.Jaka jest interpretacja wyników badania cholesterolu u 56-latka?. Czynniki, które są brane pod uwagę przy analizie wyników to: wiek powyżej 40 lat u mężczyzn i 50 lat u kobiet, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze,Jak zinterpretować wyniki?. Dobry cholesterol HDL zapobiega osadzaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach..

Interpretacja wyników.

Prawidłowe wyniki cholesterolu całkowitego są wówczas, gdy nie przewyższają 190-200 mg/dl, zły cholesterol (LDL) nie przekracza poziomu 116 mg/dl, trójglicerydy nie są wyższe niż 150 mg/dl, a dobry cholesterol (HDL) przewyższa 45 mg/dl.. Dzień dobry Proszę o interpretacje wyników: 1. cholesterol całkowity-190 mg/dl 2. cholesterol HDL w surowicy -30 3.. Triglicerydy w surowicy-143 5.. Na podstawie raportu z Harvard Medical School możemy przyjąć następująco: Stosunek poziomu cholesterolu do HDL Kobiety: poniżej 3,3 i mężczyźni: poniżej 3,4 - ryzyko chorób serca bardzo niskieMożemy zatem powiedzieć, że nie-HDL cholesterol pokazuje łączne stężenie wszystkich lipoprotein aterogennych.. Kalkulator oblicza proporcje pomiędzy lipoproteinami i trójglicerydami, pokazuje zależności pomiędzy nimi i informuje czy jesteś obciążony ryzykiem chorób sercowo naczyniowych.4.. Niski poziom cholesterolu HDL może wynikać z: hiperlipidemii rodzinnej; cukrzycy typu II; przyjmowania niektórych leków, w tym sterydów anabolicznych, beta-blokerów, kortykosteroidów i inhibitorów proteazy.Cholesterol nie-HDL - to nic innego jak stężenie cholesterolu całkowitego, od którego odjęto stężenie "dobrego cholesterolu" HDL..

Co oznacza za niski i za wysoki.

Nie-HDL - 160 mg/dlZbyt niski poziom HDL, za wysoki.Niskie stężenie cholesterolu HDL.. Witam.. Proszę o interpretację wyników badań: wynik (norma): sód (Na+) 141 mmol/L (136 - 145), potas (K+) 4,4 mmol/L (3,5 - 5,1), wapń (Ca+2) 1,30 mmol/L (1,12 - 1,32), wynik (wartości referencyjne): trójglicerydy 113,6 mg/dl (30,0 -150,0), cholesterol 169,4 mg/dl (130,0-200,0), HDL cholesterol 39,7 mg/dl .Cholesterol HDL: norma.. Cholesterol HDL powinien interpretować lekarz kierujący na badanie.. Bazując na wartościach wszystkich tych parametrów, możliwe jest wyliczenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i ewentualne wprowadzenie terapii obniżającej podwyższone stężenie cholesterolu.Cholesterol - normy - TC, HDL i trójglicerydów.. Istnieją także badania sugerujące pogorszenie ogólnego stanu pamięci u pacjentów z niskimi poziomami HDL.Lipidogram - interpretacja wyników badań.. Cholesterol całkowity - normy, podwyższony, niski wynik w badaniu krwi Hiperlipidemia Cholesterol nie-HDL - norma, wyniki, interpretacja badania Cholesterol a miażdżyca tętnic - jaki jest związek?.

Wynik poniżej 150 mg/dl wskazuje na hipocholesterolemię.

z góry .Kalkulator cholesterolu i trójglicerydów interpretuje wyniki badań cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i trójglicerydów.. Hiperlipidemię stwierdza się u pacjenta, u którego stężenie cholesterolu całkowitego we krwi wynosi poniżej 120 mg/dl, a cholesterolu LDL mniej niż 50 mg/dl.Podane wyniki nie stanowią powodu do niepokoju.. Dla cholesterolu całkowitego, LDL i HDL mnożymy x 38,67, czyli np. 4,5 [mmol/l] x 38,67 = 174 [mg/dl]Cholesterol HDL - normy i interpretacja wyników Sam wynik cholesterolu HDL należy zestawić z wynikami cholesterolu całkowitego oraz poziomu trójglicerydów.Jakie są prawidłowe wyniki badań cholesterolu?. Zbyt niskie jego stężenie jest jednym z głównych czynników ryzyka miażdżycy.. Zbyt niski poziom cholesterolu HDL znacznie zwiększa ryzyko występowania miażdżycy oraz jej możliwych powikłań - takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał czy też udar mózgu.. TC - cholesterol całkowity: norma: 180-200mg/dl (3,6-5,2 mmol/l); poziom podwyższony: 200-250mg/dl (5,1-6,5mmol/l); poziom wysoki: >250mg/dl (> 6,5mmol/l).. Rzeczywiście cholesterol nie-HDL jest dość niski, ale skoro nie podała Pani innych parametrów gospodarki lipidowej, to rozumiem, że są w normie - więc nic się nie dzieje.Cholesterol HDL ("dobry cholesterol") norma u kobiet: ≥40-80 [mg/dl] norma u mężczyzn: ≥35-70 [mg/dl] Trójglicerydy norma u kobiet: 35-135 [mg/dl] norma u mężczyzn: 40-160 [mg/dl] Jeśli mamy wyniki w [mmol/l] to jak zamienić na [mg/dl] ?.

Dlatego poziom cholesterolu nie-HDL warto utrzymywać w zakresie normy.

Triglicerydy - nie są one co prawda rodzajem cholesterolu, a po prostu formą znajdującego się we krwi tłuszczu, ale ich stężenie badane jest często razem z poziomem cholesterolu.Mam pytanie odebrałam wyniki z laboratorium na cholesterol Ch- 452 Ch - HDL -dobrego mam 28,3mg/dl LDL -nie wyszedł bo mam za dużo trójglicerydów bo aż 2700mg/dl nie byłam jeszcze z wynikami niewiem czy to jest bardzo dużo czy ktoś miał taki wynik czy taki wynik czymś grozi z gury dziękuje za odpowieć .Cholesterol HDL niski.. Cholesterol LDL wyliczany -131 6.. Parametr Nie-HDL wyliczany jest z różnicy stężeń cholesterolu całkowitego oraz HDL.. Ukazuje on poziom wszelkich cząsteczek lipidów aterogennych, a więc aktywnych w procesie budowy blaszki miażdżycowej.. Dziś porozmawiamy sobie o tym jak interpretować wyniki badań lipdogramu, czyli cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów.. Warto wiedzieć, co to jest cholesterol nie-HDL, jaka jest norma stężenia tego parametru, jak go obniżyć wskaźnik i co oznacza zbyt niskie stężenie.Lipidogram to badanie laboratoryjne, które określa poziom gospodarki tłuszczowej w organizmie w oparciu o cztery parametry: cholesterol całkowity, frakcje HDL (tzw. dobry cholesterol) i LDL (tzw. zły cholesterol) oraz triglicerydy.. Oznaczanie tego parametru jest rekomendowane we wszystkich pomiarach profilu lipidowego, ale w szczególności u pacjentów: z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych ( wg Pol-SCORE) z osiągniętym celem LDL cholesteroluNie HDL.. Interpretacja wyników badania cholesterolu całkowitego Poziom cholesterolu całkowitego jest uzależniony od kilku czynników: płci, wieku, palenia papierosów, aktywności fizycznej, przyjmowanych leków,Odebrałam wyniki i zauważyłam ,że cholesterol jest wyższy jak norma 0,00-190.00 H ,mam 52lata Moje wyniki; Cholesterol całkowity 194,57 HDL 73,39 LDL 108,18 Trójglicerydy 65 nie wiem czy mam się martwić ,czy nie , jestem na diecie ,biorę leki zalecone przez lekarza Polocard 150 mg ,Aspicam 15, Polprazol 20mg proszę o pomoc !. Na podstawie wyników lipidogramu szacuje się ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji choroby niedokrwiennej serca.Interpretacja wyników lipidogramu.. Cholesterol nie jest czynnikiem całkowicie złym.Ocenę poziomu HDL wykonuje się zazwyczaj razem z oznaczeniem poziomu cholesterolu całkowitego lub w ramach tzw. profilu lipidowego (inna nazwa to próby wątrobowe lub lipidogram), w skład którego wchodzi cholesterol całkowity, HDL, LDL i triglicerydy (trójglicerydy).. Natomiast wysoki poziom stanowi gwarancję skutecznej ochrony przed tą groźną chorobą i jej potencjalnie .Zbyt niski poziom cholesterolu nie-HDL może być objawem niektórych chorób, takich jak: nadczynność tarczycy, niedożywienie, marskość wątroby, jak również diety w postaci głodówek i anemia.. Interpretacja wyników lipidogramu nie jest zero-jedynkowa.Na lipidogram składają się: stężenie cholesterolu całkowitego, stężenie cholesterolu LDL, stężenie cholesterolu HDL, stężenie trójglicerydów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt