Imiesłowowy równoważnik zdania wykresy

Pobierz

Przykładowo: Idąc ulicą, rozglądałam się uważnie wokół.imiesłowowy równoważnik zdania.. Mówiąc o imiesłowowym równoważniku zdania, mamy na myśli tylko imiesłowy przysłówkowe uprzednie (usłyszawszy, wykrzyczawszy) lub współczesne (pisząc, krzycząc).. Dziś będziemy mówić o tak zwanym imiesłowowym równoważniku zdania - wierzcie mi, że to tylko tak groźnie i nieprzystępnie brzmi, a w .Konstrukcja z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Jak analizować zdanie pojedyncze?. Napisawszy do brata list, pobiegłem z nim na pocztę.. Po.W wypowiedzeniu złożonym imiesłowowy równoważnik zdania ma zawsze pozycję podrzędną.. Polega na oddzielaniu przecinkiem równoważnika od innych części zdania: Idąc ulicą, zachowywali się hałaśliwie.. Problemy te nie dotyczą jedynie obecnych użytkow-This quiz is incomplete!. Zastępuje zdanie podrzędne z osobową formą czasownika.. • wyrazy określające: (pisząc) list do kolegi (uzupełniwszy) braki w zeszycie.. Uprawiając tę roślinę, możecie być narażeni na wizytę kretów.. 1) Znajdź orzeczenia lub imiesłowy przysłówkowe.. Aby rozpoznać imiesłowowy równoważnik, bądź przekształcić zdanie lub zdania używając imiesłowowego równoważnika zdania, przeczytajcie poniższe informacje.. stojąc wysławszy.. Należy pamiętać, że takie wypowiedzenie trzeba oddzielić przecinkiem.. Między nami , klasa 2 część 2 str 108 zad 19 i 20 zad 19 Przekształć zdania złożone współrzędnie w wypowiedzenia złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania..

1.TEST Imiesłowowy równoważnik zdania.

Upiekła ciasto, chcąc zrobić mu przyjemność.. 2 - zdanie nadrzędne (to, o które pytamy) Zdanie: Pisząc list (1), przemyślałem kwestię przyjazdu do Ciebie (2), można wyrazić inaczej: Kiedy pisałem list, przemyślałem kwestię przyjazdu do Ciebie.. Czasami jako wypowiedzenie składowe pojawia się tzw. imiesłowowy równoważnik zdania, czyli takie wypowiedzenie, w którym rolę orzeczenia odgrywa imiesłów przysłówkowy (współczesny lub uprzedni).. np: Zapomniawszy o bożym świecie, beztrosko wałęsaliśmy sie po .Imiesłowowy równoważnik zdania zastępuje zdanie złożone podrzędne okolicznikowe czasu, przyczyny i sposobu lub jedno ze zdań współrzędnych.. ( Możesz zmienić kolejność zdań składowych) Sporządź wykresy powstałych wypowiedzeń a ) Polityk przemawiał, patrzył na słuchaczy i starał się przyciągnąć ich uwagę b .Jak analizować zdanie wielokrotnie złożone?. orzeczenie czasownikowe imiesłów przysłówkowy współczesny wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdaniaOdcinek 9.. Jak rozpoznać imiesłów?imiesłowowy równoważnik zdania imiesłowowy równoważnik zdania.. 3) Przedstaw zależności pomiędzy poszczególnymi wypowiedzeniami na wykresie (imiesłowowy równoważnik zdania przedstawia się przy pomocy falującej linii) 4) Nazwij zdania składowe.1 Klasa VII - 22.05.20r.. Pamiętajcie, że robiąc wykres, imiesłowowy równoważnik zawsze oznaczacie linią falistą..

Imiesłowowy równoważnik zdania zaznaczamy linią falowaną.

imiesłowowy równoważnik zdania 1 2 Przypaliła kotlety, myśląc o wakacjach.. Zdanie podrzędne jest zdaniem okolicznikowym czasu, więc jest zbudowane prawidłowo.Wykresy tych zdań wykonujemy w zależności od tego, które zdanie składowe jest zdaniem nadrzędnym, wtedy to zdanie znajduje się na najwyższym poziomie.. Kasia, idąc do szkoły, zgubiła plecak.. Przykłady użycia: Czekając w umówionym miejscu, dziewczyna spoglądała na zegarek.. (przysłówkowy uprzedni) * * *Na wykresie imiesłowowy równoważnik zdania zawsze umieścimy "na dole", ponieważ jest on zawsze podrzędny w stosunku do zdania, którego jest określeniem.. Moi drodzy, na poprzednich lekcjach poznaliście już imiesłowy przymiotnikowe ( bierne i czynne ) oraz przysłówkowe ( współczesne i uprzednie ).. Ich bardzo ciekawym przykładem jest imiesłowowy równoważnik zdania.. Oto przykłady zdań złożonych podrzędnie z imiesłowowym równoważnikiem zdania: Idąc do szkoły, zgubiłam plecak.. Imiesłowowy równoważnik zdania oddzielamy przecinkami tak samo jak zdania podrzędne, a na wykresie konstrukcję przedstawiamy falistą linią!Imiesłowowy równoważnik zdania.. Należy pamiętać, że wypowiedzenie takie należy w zdaniu złożonym wydzielić przecinkiem (jest na czerwono): Idąc do szkoły, zgubiłam klucze.1 - imiesłowowy równoważnik zdania okolicznikowego czasu..

Czy prawidłowe są następujące zdania: 1.

imiesłowowy równoważnik zdania «równoważnik zdania zawierający imiesłów nieodmienny» Słowniki PWN - zobacz ofertę >> Porady językowe.. W testach z imiesłowowymi równoważnikami zdań możemy spotkać się w sposób następujący: albo musimy rozpoznać je w zdaniu złożonym i zrobić odpowiedni wykres,Imiesłowowe równoważniki zdań podrzędnych możemy podzielić na kilka typów.. ( wyprzedzając - forma imiesłowu) Zawodnik biegł tak, że wyprzedzał pozostałych sportowców.. 2) Zaznacz granicę zdań składowych.. W określaniu typu zdań bierzemy pod uwagę: pomocne pytanie, które nawiązuje do jakiegoś wyrazu ze zdania nadrzędnego,Imiesłowowy równoważnik zdania .. Taką konstrukcję nazywamy imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Zawodnik biegł, wyprzedzając pozostałych sportowców .. Otóż oprócz zdań w wypowiedzeniach złożonych mogą się również pojawiać równoważniki zdania.. Konstrukcje z imiesłowami przysłówkowymi nie występują samodzielnie, ale wchodzą w skład wypowiedzeń złożonych z imiesłowowym równoważnikiem, np. w zdaniu Obudziwszy się, poczuł przejmujący chłód.. lub równoważnikami zdań: Muszę wychodzić, bo już za piętnaście piąta.. Przecinek stawia się nawet wówczas, gdy równoważnik ten jest jednym wyrazem bez określeń: Idąc, rozmawiali.Imiesłów przysłówkowy współczesny np. idąc oraz uprzedni np. usiadłszy, wziąwszy tworzy typ wypowiedzenia, które ma przeuroczą nazwę: imiesłowowy równoważnik zdania..

Temat: Wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

Należy pamiętać o imiesłowowych równoważnikach zdań - współczesnym -ąc i uprzednim -wszy , które na wykresach umieszczamy na linii falistej.Wypowiedzenia podrzędne w wypowiedzeniach złożonych mogą być zdaniami: Założyłem spodnie, które kupiłem wczoraj.. imiesłowowy równoważnik zastąpił zdanie podrzędne .Ogólna zasada interpunkcji dla zdań złożonych z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. patrząc zrobiwszy.. Mimo że forma ta jest coraz modniejsza, wciąż pojawiają się problemy z właści-wym jej stosowaniem.. - IMIESŁOWOWY RÓWNOWAŻNIK ZDANIA (krótka powtórka o imiesłowach; kiedy mówimy o imiesłowowym równoważniku zdania; zasady użycia tej konstrukcji; j.Na pierwszy rzut oka termin "imiesłowowy równoważnik zdania" może przyprawiać o ból głowy.. ( wyprzedzał - forma osobowa czasownika) Słońce świeciło, parząc ciała plażowiczów.Imiesłowowy równoważnik zdania jest to konstrukcja składniowa zbudowana wokół imiesłowu przysłówkowego.. Zwykle .W języku polskim funkcję równoważnika w zdaniu złożonym pełnią imiesłowy przysłówkowe wraz z wyrazami je określającymi.. Jest to konstrukcja, która składa się z imiesłowu przysłówkowego + określeń.. Bogatą kolekcję zdań złożonych podrzędnie, którą przedstawiliśmy w tym rozdziale, trzeba by jeszcze rozbudować.. Słownik języka polskiego PWN.. • imiesłów przysłówkowy (współczesny lub uprzedni): pisząc uzupełniwszy.. (stojąc) obok szafy (wysławszy) w pośpiechu paczkę.imiesłowowy równoważnik zdania.. Równoważnik zdania, w którym występuje imiesłów przysłówkowy- współczesny lub uprzedni - nazywaPoprawnie stosuje imiesłowowy równoważnik zdania i rozumie jego funkcje; przekształca go na zdanie złożone i odwrotnie - II.1.4 Omawia zjawiska fonetyczne w wyrazach Rozpoznaje zdania złożone współrzędnie łączne, rozłączne, przeciwstawne Wykonuje wykresy zdań złożonychKiedy w zdaniu widzisz formę zakończoną na - ąc albo -wszy/-łszy, która jest imiesłowem przysłówkowym (patrz poprzednia lekcja), wiedz, że masz przed sobą z dużą dozą prawdopodobieństwa IMIESŁOWOWY RÓWNOWAŻNIK ZDANIA.Imiesłowowy równoważnik zdania okolicznikowego sposobu.. Przekształć podane zdania złożone w zdania z imiesłowowym równoważnikiem - to jedno z pytań testu.Sprawdź swoją wiedzę.Wiemy również, że w złożonych wypowiedzeniach mogą się pojawiać imiesłowowe równoważniki zdania (zaznaczamy je na wykresach linią falistą).. Dzięki Ani zrozumiesz, co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt