Rośliny i zwierzęta krajobrazu śródziemnomorskiego

Pobierz

23.Klimat śródziemnomorski - rodzaj klimatu podzwrotnikowego (subtropikalnego), występujący nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), a także w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej.Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata ,o temperaturze powyżej 20°C oraz łagodne zimy o temperaturze powyżej 0 °C, a także fakt, że .krajobrazu śródziemnomorskiego; klimatu odczytać z klimatogramu wartości temperatury powietrza i opadów.. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy.. 2009-11-08 13:24:01 Które z tych roślin występują w strefie śródziemnomorskiej ?. -DRZEWA: cyprysy, dęby, pinie.rozpoznaje rośliny i zwierzęta typowe dla krajobrazu śródziemnomorskiego, wyjaśnia przystosowania roślin i zwierząt do życia w strefie krajobrazu śródziemnomorskiego przedstawia przykłady budownictwa, sposoby gospodarowania, główne zajęcia mieszkań-ców w strefie krajobrazu śródziemnomorskiego,Rośliny uprawne krajobrazu ŚRÓDZIEMNOMORSKIEGO Author: Bull Last modified by: i5 .. 3 Verdana Wingdings 2 Calibri Wingdings Hol 1_Hol 2_Hol 3_Hol 4_Hol 5_Hol 6_Hol 7_Hol Rośliny uprawne krajobrazu ŚRÓDZIEMNOMORSKIEGO Oliwka Slajd 3 Winorośl Slajd 5 Pistacje Slajd 7 Pomarańcza Slajd 9 Cytryna Slajd 11 Liście laurowe Slajd 14 Koper .G.. Podaj nazwy dwóch drzew charakterystycznych dla krajobrazu śródziemnomorskiego..

Wymienia typowe gatunki roślin i zwierząt klimatu śródziemnomorskiego.

Sosna pinia to typowa roślina krajobrazu śródziemnomorskiego, o długich, sztywnych i ostrych igłach, która wytwarza jadalne orzechy piniowe.Jakie są zwierzęta i rośliny w strefie przybrzeżnej, strefie toni wodnej i w strefie głębinowej?. Należą również do niej niewielkie obszary na zachodzie Ameryki Północnej I Południowej oraz południowe części Afryki I Australii.. 2011-05-20 15:16:51 Załóż nowy klubNiektóre rośliny egzotyczne możemy uprawiać od ziarenka.. Charakterystyczne dla krajobrazu śródziemnomorskiego są uprawy drzew oliwnych, winorośli, figowców, kasztanów jadalnych oraz drzew dających owoce cytrusowe , czyli pomarańczy, cytryn i mandarynek.Charakterystycznymi cechami obszaru śródziemnomorskiego są suche i gorące lata oraz wilgotne i raczej ciepłe zimy, średnia roczna temperatura wynosi około 18 st. Celsjusza.. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy.. J. Wymień dwie rośliny uprawne typowe dla strefy śródziemnomorskiej.Cechy krajobrazu śródziemnomorskiego: - występują piaszczyste plaże - wokół morza śródziemnego występują zatoki - średnie miesięcznych temperatur przekraczają 0 stopni ( temp.. rozpoznać i scharakteryzować wybrane gatunki roślin i zwierzątTemat: Krajobraz śródziemnomorski.. Roślinność jest bardzo zróżnicowana - w strefie klimatu śródziemnomorskiego dominują rośliny ciepłolubne i odporne na dłuższe okresy suszy, przystosowane .Rosną tam: karłowate dęby, oleander, mirty, jałowce, wawrzyny, wrzośce, pistacje..

Zwierzęta i rośliny krajobrazy świata DRAFT.

Makia Sosna śródziemnomorska (pinia) W basenie Morza Środziemnego powstały jedne z najstarszych cywilizacji świata.. Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się bardzo gorącymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami.. W europejskiej części regionu śródziemnomorskiego w krajobrazie wyróżniają się wzgórza oraz płaskowyże ciągnące się między niskimi pasmami górskimi.. Do charakterystycznych zwierząt należą również: daniele, kozice górskie i koziorożce.. Strefa krajobrazu śródziemnomorskiego obejmuje głównie tereny leżące wokół Morza Śródziemnego.. Rozwinęły się tu kultury Egiptu, starożytnej Grecji i Rzymu.omawiam życie roślin i zwierząt w strefie pustyń gorących .. omawiam cechy krajobrazu śródziemnomorskiego charakteryzuję świat roślin i zwierząt strefy śródziemnomorskiej rozpoznaję na podstawie ilustracji charakterystyczne gatunki roślin i zwierzątPlay this game to review Science.. W nocy polują one na owady; niektóre żywią się owocami.Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy.. Podaje przykłady roślin i zwierząt żyjących w każdym z tych klimatów.. Możemy wysiać egzotyczne sosny piniowe, lawendę, drzewka storczykowe czy bambusy.. WAWRZYN Wysuszone liście laurowe zwane również liśćmi bobkowymi stosowane są jako przyprawa do zup, marynatów, bigosu, itp.Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy..

H. Wymień trzy zwierzęta charakterystyczne dla strefy śródziemnomorskiej.

I. Wymień dwa zastosowania kory dębów korkowych.. Cechy klimatu strefy śródziemnomorskiej: - wysoka temperatura powietrza w czasie długiego lata,Wypisz rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla krajobrazu śródziemnomorskiego ;)Z góry wielkie dzięki!. Rośliny, które chcemy mieć w regionach o takim klimacie, muszą być w stanie wytrzymać silne nasłonecznienie latem, a także brak deszczu, zwłaszcza jeśli zamierzamy sadzić je w mało .Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy.. Klimat podzwrotnikowy (śródziemnomorski) charakteryzuje się suchym i gorącym latem, zimy są łagodne i deszczowe.19.. To zwierze z sawanny to: Zwierzęta i rośliny krajobrazy świata DRAFT.. - Średnie amplitudy roczne temperatur.. Jednym z gatunków drzew nad Morzem Śródziemnym jest cedr - symbol występujący na narodowej fladze Libanu.Zwierzęta obszaru śródziemnomorskiego W strefie śródziemnomorskiej licznie występują drobne ssaki, np. ryjówki, wiewiórki i popielice.. Question from @wera0709 - Szkoła podstawowa - BiologiaWybrzeże ciągnie się przez blisko 4000 km, a jego długość wynosi ponad 46 tys. km..

2011-05-22 13:14:44 Jakie są rośliny strefy śródziemnomorskiej ?

omówić na podstawie wykresu temperatury i opadów oraz map klimatycznych cechy śródziemnomorskiego; wymienić typowe gatunki roślin i zwierząt.. Żyje tu także wiele nietoperzy.. -Krajobraz naturalny w większości zastąpiony został krajobrazem rolniczym (winorośl, cytrusy, oliwki).. W kolebce europejskiej cywilizacji •wymienia trzy rośliny Wiele roślin w tym regionie jest sadzonych w celach ozdobnych albo do uzyskania cienia, np. cyprysy.. Najwyższe temperatury występują od maja do października {lato}) - suche, ciepłe lato ( od 5 do 11 mm miesięcznie) - brak klimatycznej zimy - występuje bardzo żyzna gleba .Dobór roślin do klimatu śródziemnomorskiego.. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy.. 21.Omawia na podstawie wykresu temperatury i opadów cechy klimatu śródziemnomorskiego.. Cele lekcji: Uczeń: wskazuje na mapie Europy państwa leżące nad Morzem Śródziemnym, omawia na podstawie klimatogramu klimat strefy śródziemnomorskiej, omawia cechy krajobrazu śródziemnomorskiego, charakteryzuje świat roślin i zwierząt strefy śródziemnomorskiej,-podać przykłady roślin i zwierząt żyjących w klimacie zwrotnikowym suchym oraz polarnym;-omówić na podstawie opadów oraz map klimatycznych cechy klimatu śródziemnomorskiego; -wymienić typowe dla krajobrazu śródziemnomorskiego gatunki roślin i zwierząt; -porównać wykres temperatury i opadów Kuopio iroślin i zwierząt, które można spotkać w strefie śródziemnomorskiej odwiedzających kraje • wyjaśnia pojęcie: makia śródziemnomorskiego; • charakteryzuje krajobraz śródziemnomorski; opisuje działalność wulkanów i ich skutki nie padają deszcze 5 5.. Wybrzeża są skaliste, upstrzone piaszczystymi plażami i zatokami.Krajobraz śródziemnomorski, stepów, lasów liściastych i mieszanych oraz tajgi.. !Wystawiam "najlepsze" ;).. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy dostarczający korka..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt