W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia imienne

Pobierz

- orzeczenie imienne Napisz do mnie.. W najbliższym miesiącu wybieram się z moimi rodzicami w góry.Przesyłam przykładowy sprawdzian z gramatyki języka polskiego dla klasy szóstej, dział: Budowa zdania.1.W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia i nazwij ich rodzaj.. Krzyś przypatrzył się dobrze drewienku.Imienne orzeczenia wychodzą z cienia!. Drzewa w sadzie zostały przykryte śnieżną pierzynką.. Odpowiadałam przez bardzo długi czas.. - orzeczenie czasownikowe Maciek został mistrzem ortografii.. Krzyś przypatrzył się dobrze drewienku.Orzeczenie imienne (inaczej nazywane orzeczeniem złożonym) to jeden z rodzajów orzeczenia.. Przed chwilą wróciłem ze szkoły.. Przekształd podane zdania w taki sposób, by orzeczenia imienne zostały zastąpioneW podanych zdaniach podkreśl dopełnienia: Bohaterowie powieści spotkali uwięzionych kosmitów.. 2.W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia, podziel na zdania składowe, zrób wykres, postaw pytanie i nazwij zdanie podrzędne.. Koncert jest wspaniały.. Z powodu niepogody odwołaliśmy nasz piknik.. W podanych poniżej zdaniach zamień orzeczenia czasownikowe na imienne według wzoru.Podkreśl w zdaniu jedną linią podmiot, dwoma liniami orzeczenie.. 2 Chłopiec nic o tym nie wiedział.. W podanych zdaniach podkreśl wyrazy, które tworzą podmiot szeregowy.. Idzie sobie dziwnie ubrany człowiek.. a) Słowa poety stały się przewodnim hasłem epoki..

:) W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia imienne.

1.Wasz dom jest zawsze pełen gości.. - orzeczenie imienne Magda będzie skarbnikiem w klasie.. Słowa zamarły na ustach kobiety.. W podanych zdaniach podkreśl orzeczenie imienne.Nastepnie zamien zdania pojedyncze na złozone,zastepujac rozwiniete orzeczniki odpowiednymi zdaniami podrzednymi.Poprawny szykw zdaniach wyrzow w utworzonych zdaniach.. Mała Ala z trzeciej klasy w przyszłości zostanie piękną i sławną aktorką.. d)Rysunek był łatwy do zapamiętania.W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia imienne.. b) Wtedy zostałam przewodniczącą klasy.. Twoje życzenie jest takie, że trudno je spełnić.. a) Urzędnik kontynuował pisanie - b) Wody przybywało coraz więcej - c) Byłem u lekarza - d) Brat i siostra wyjeżdżają - 2.W podanych zdaniach wskaż orzeczenia i określ ich rodzaj.. - orzeczenie imienne (złożone) - składa się z dwóch członów: łącznika i orzecznika.W tym tygodniu nie mogę uczestniczyć w dodatkowych zajęciach plastycznych.. b. Chętnie zająłbym się czymś pożytecznym.. W tej sukience wyglądasz zachwycająco.. a) przyczyny b) sposobu c) przyzwolenia d) warunku 5.Podkreśl w tych zdaniach orzeczenia imienne.. Ania jest sumienna.. Nie podkreślaj więc wszystkich wyrazów, które wystąpią w jego sąsiedztwie.. Koncert był taki, że słuchacze się wzruszyli..

Nagradzam!W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia imienne.

dam N A J >:: * W podanych zdaniach wskaż orzeczenia, a następnie określ, czy są to orzeczenia czasownikowe czy imienne W Europie pierwsze pieniądze były drukowane na tkaninie.. z o.o., licencja: CC BY 3.0.. B.Wielcy sportowcy są niezłomni w drodze do celu.W podanych zdaniach wskaż orzeczenia, a następnie określ, czy są to orzeczenia czasownikowe czy imienne.. W podanych zdaniach zakreśl kolorem niebieskim orzeczenia, a kolorem pomarańczowym podmioty.. Tajemniczy włamywacz wykradł nauczycielowi ważny dokument.. 74 Okładka Źródło: Contentplus.pl sp.. - orzeczenie czasownikoweOrzeczenie w zdaniu może być wyrażone w różny sposób.. 2.Temat referatu był trudny do opracowania.Imienne orzeczenia wychodzą z cienia!. Mity są chętnie czytane przez chłopców.. Nazwij typ okolicznika użytego w zdaniu.. Wieczorem padał deszcz.. C. imiesłowowych równoważników zdań D. wypowiedzeń bez orzeczenia .. D. to orzeczenie imienne z dopełnieniem 17.. Pod zdaniem napisz czym wyrażony jest orzecznik.. 2.Orzeczenie!W podanych zdaniach podkreśl jedną linia orzeczenia czasownikowa, dwiema liniami-orzeczenia imienne?. Ćwiczenie 2.. Dla mnie byłeś zawsze kimś wyjątkowym.. Od zdań z podmiotami domyślnymi utwórz zdania bezpodmiotowe:1.W podanych zdaniach podkreśl podmioty i określ ich rodzaj.. B. Pomimo deszczu poszliśmy na spacer..

W zdaniach pojedynczych podkreśl orzeczenia imienne.

g. W przyszłości będzie lekarzem.. Następnie zamień zdania pojedyńczę na złożone, zastepując rozwinięte orzeczniki odpowiednimi zdaniami podrzednymi.. a) Wasz dom jest zawsze pełen gości.. 1.Tatry są najwyższymi górami w Polsce.. Przykład : Twoje życzenie jest trudne do spełnienia.. Jest bardzo zdolny.. A.Koncert był wzruszający.. Zaznacz te z nich, w których występuje czasownik w stronie biernej.. Podkreśl w każdym zdaniu orzeczenie i nazwij jego typ (orzeczenie czasownikowe czy orzeczenie imienne).W podanych zdaniach podkreśl podmiot i orzeczenia, następnie napisz jaki to rodzaj orzeczenia.. f. Zawsze był pilny.. a) czasownikowe b) brak orzeczenia-jest to równoważnik zdania c) imienne d) żadna z tych możliwości 4.. Nocny przymrozek nie był szczególnie uciążliwy.. T N B) W grupie orzeczenia muszą być określenia.. Idą tam, gdzie ich oczy poniosą.Składnia TEST 1.. Nad łącznikiem napisz "ł" a nad orzecznikiem "o" .. (Orzeczenie imienne lub orzeczenie czasownikowe) Dam naj 1 Piotr został sportowcem.. z o.o., licencja: CC BY 3.0. c) Stan chorego był niepokojący.. - orzeczenie imienne Napisałem za ciebie kartkę do babci.. B) Na ławce przez domem siedziały starsza pani i jej .. Jestem uczniem szóstej klasy.. 2010-12-20 17:27:35Przyjrzyj się podanym parom zdań..

D. Chłopcy3.W podanych zdaniach zastosowano orzeczenia imienne .

Na tej stronie możemy uczyć się razem i informacji zwrotnej.W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia i nazwij ich rodzaje.. ZDANIE POJEDYNCZE - TEST.. Zrobiłem to, co mogłem zrobić.. c) Wczoraj wieczorem odwiedziła naszą rodzinę ciocia Basia.. Składa się z orzecznika o charakterze imiennym i łącznika, który jest elementem czasownikowym, występującym w zgodzie z podmiotem.. Moja mama przechowuje w spiżarni słoiki, warzywa i stare, wiklinowe kosze.. W zdaniach złożonych zaznacz zdania nadrzędne i zadaj pytanie o zdanie podrzędne.. Istnieją dwa rodzaje orzeczeń: - orzeczenie czasownikowe (proste) - wyrażone najczęściej czasownikiem w formie osobowej, np. Określ rodzaj orzeczenia w zdaniu: Mój przyjaciel wkrótce zostanie pilotem.. Krzyś przypatrzył się dobrze lalce.. W podanych zdaniach zakreśl kolorem niebieskim orzeczenia, a kolorem pomarańczowym podmioty.. Mój ojciec jest dobrym policjantem.. Widok za moim oknem jest dziś przepiękny.. Poszli odebrać dokumenty.. Janek był na mecie pierwszy.W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia imienne.. 0 - 5 pkt.. Jola spotkała koleżankę, którą zna od dzieciństwa.. Ta piękna filiżanka jest z .W podanych zdaniach podkreśl okoliczniki i nazwij ich rodzaje.. Nie bój się dzielić, chociaż wciąż nie jest w porządku.. 2011-04-06 18:50:58 Podkreśl orzeczenia 2010-04-09 17:53:36 Co to jest orzeczenia imienne ?. Wasz dom jest zawsze pełen gości.. T N C) Grupę podmiotu tworzą podmiot i jego określenia.. 2 Tomek został prawnikiem.. Ta dziewczyna znakomicie tańczy.. Nazwij części zdania: Ktoś powiedział mi już wcześniej o tej niewiarygodnej sprawie.. Ulice już zostały odśnieżone.A) Grupę orzeczenia tworzą orzeczenie i jego określenia.. Napisz, jaką częścią mowy zostały wyrażone orzeczniki.. Ala dotarła do domu po dziewiątej.. 74 Okładka Źródło: Contentplus.pl sp.. Podkreśl okoliczniki w podanych zdaniach: Pan Tomasz opuścił się głęboko do studni.Test - zdanie pojedyncze.. Będziemy się uczyli języka angielskiego.. W podanych zdaniach podkreśl podmiot i orzeczenie (0-3) a) Dawno temu, w odległej krainie żyła zła królowa.. b) Temat referatu był trudny do opracowania.. Pamiętaj, że szukasz tylko łącznika i orzecznika.. Uczniowie wybierali się na wycieczkę - Wszycy byli zadowoleni z wyjazdu - 3.Określ rodzaj podanych zdań złożonych.W poniższych zdaniach podkreśl orzeczenia a następnie narysuj wykresy powyższych zdań.. Mój brat uczy się w gimnazjum.. Temat referatu był trudny do opracowania.Co to jest orzeczenie imienne?. 3 Sławek został przewodniczącym szk W podanych zdaniach podkreśl podmiot i orzeczenia, następnie napisz jaki to rodzaj .Może się zdarzyć, że orzeczenie imienne zostanie rozdzielone przez inne części zdania.. Papierowe pieniądze po raz pierwszy zostały wydrukowane w Anglii w 1729 roku.Potrzebuję na teraz !. h. Sebastian jest bardzo zwinny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt